Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország sok tekintetben hasonló helyzetben van. Hasonlóságuk az oktatási rendszert tekintve részben történelmi okoknak tulajdonítható, részben pedig a jelen gazdasági, társadalmi, geostratégiai helyzetüknek.
A konferencia megerősítette a feleket abban, hogy két területen kiemelten fontos feladatunk van: a tehetségek felismerése és az iskolarendszerben rendelkezésre álló eszközökkel való fejlesztése, valamint a fiatal tehetséges munkavállalók megtartása és boldogulásuk biztosítása. A konferencia szakmai programja a két területre kiemelt figyelmet szentelt. Az elhangzó előadások és beszédek az általános helyzet- és jövőképek felől fokozatosan közelítettek a konkrét jó gyakorlatok, eredmények, valamint a konkrét jövőbeni lehetőségek és megoldások felé.
A konferencia időtartama alatt a tagállamok miniszteri szintű együttműködési nyilatkozatot írtak alá, amelyben megerősítették a fiatal tehetségek támogatására vonatkozó elkötelezettségüket. Kiemelt fontosságúnak tartják a V4 országok együtt gondolkodását annak érdekében, hogy a tehetséggel való gazdálkodás terén mutatkozó hasonló problémákra közös megoldási javaslatokat tudjanak megfogalmazni.
A rendezvényen a V4 országok fiatal tehetségei is teret kaptak a bemutatkozásra: zenész fiatalok produkciói színesítették a programot, bajnok sakkozó gyerekekkel mérhették össze tudásukat a résztvevők a szünetben, és komoly szakmai előadásokat hallhattunk a különböző tudományterületeket és művészeteket képviselő fiatalok részéről. A V4 tehetségek munkájukról, projektjeikről szóló előadásaiban olyan jó gyakorlatokat és sikereket ismerhettünk meg, amelyek megfontolása, adaptációja a többi ország számára is kiemelkedő lehetőségeket rejthet magában, az előadók elkötelezettsége pedig mindenképpen követendő példát állít a nyomukban érkező fiatalok számára.
A konferencián elhangzott előadások prezentációi az alábbi linkeken keresztül megtekinthetők: